Festiwal
Coroczne spotkanie blisko 2000 Miłośników Północy
Wydawnictwa
Nordyckie książki, ebooki, raporty Nordic Talking
Społeczność
Zasięg 300 tys. Miłośników Północy w social media
Blog
Blog przygotowany przez naszych influencerów

Czym jest Nordic Talking?

Nordic Talking to całoroczny projekt, skupiający miłośników kultur krajów nordyckich.

Współtworzą go ludzie, których łączą wspólne zainteresowania i miłość do dalekiej Północy. Działamy aktywnie dzieląc się pasją i wiedzą poprzez nasze media społecznościowe, organizowane spotkania językowe i warsztaty.

Najważniejszym punktem w ciągu roku jest Nordic Talking Festival, a więc dwa dni skandynawskiego święta! Zaproszeni goście to popularni Blogerzy, YouTuberzy, Instagramerzy, Influencerzy, a także nordyccy artyści, pisarze, ludzie ze świata nauki bądź po prostu ciekawe osobistości „nordyckiego świata”. Poprowadzą prelekcje, warsztaty, wezmą udział w panelach dyskusyjnych oraz spotkaniach autorskich.  Nordic Talking to forum wymiany myśli, wspólnych wartości i kontaktów. Podejmujemy również współpracę z markami związanymi z rynkiem nordyckim i polskimi twórcami skandynawskiej blogosfery.

V EDYCJA NORDIC TALKING

JUŻ WKRÓTCE!

Już prawie cztery lata temu zakiełkował pomysł na stworzenie wydarzenia, które będzie skupiać wokół miłośników i pasjonatów wszystkiego, co nordyckie. Pomysłodawczynią festiwalu jest Magda Szczepańska (Trolltunga – kursy norweskiego), a autorką nazwy Nordic Talking – Ewelina Małkowska.
Koncepcja festiwalu została nieco zmieniona w ostatnim czasie, a poniżej dowiecie się, z czym to się wiąże.
1. Magda odchodzi z grona organizatorów festiwalu na rzecz Fundacji Art of Freedom. Nie żegnamy się z nią zupełnie, ponieważ pozostaje ona przy festiwalu, ale wyłącznie jako koordynatorka tematów związanych z krajem, który zajmuje najwięcej miejsca w jej sercu – Norwegią.
2. Oczywiście, tak, jak w poprzednich edycjach będziemy koncentrować się wokół tematów związanych z Północą. Motyw przewodni edycji 2022 zdradzimy nieco później, ale już dziś możemy powiedzieć, że będzie niesamowity i poprowadzi nas głębiej między innymi w fascynujący świat wikingów!
3. Piąta edycja festiwalu planowana jest jako wydarzenie stacjonarne, które odbędzie się tym razem w Gdyni. Dla tych z Was, którzy nie będą mogli do nas dotrzeć, przewidujemy także transmisję online.
Magdzie dziękujemy za stworzenie idei Nordic Talking i przekazanie jej dalej w dobre ręce! Do zobaczenia na festiwalu!

Patronaty

Nordic Talking
NOrWAY Piotr Mikołajczak

Ta książka nie jest reportażem ani zapiskami z osobliwych zarobkowych „wakacji”. Nie jest też próbą odmalowania portretu polskiego emigranta w Norwegii. To opowieści o tych, dla których kraina fiordów miała być lekiem na całe zło, gwarantem dobrobytu. Zapis obserwacji kogoś, kto – aby przetrwać – musiał zacząć marzyć na nowo, przytłumić wrażliwość, rozszerzyć zasoby ironii i spojrzeć na wszystko z dystansem.

NOrWAY. Półdzienniki z emigracji to wspomnienia z trzyletniego pobytu w jednym z najszczęśliwszych państw świata. To opowieść o zmaganiach z depresją, długami i samotnością. O pobycie w miejscu, które może łatwo zdusić i połknąć. O doświadczaniu raju – ale tylko przez tych, którzy będą w stanie go dostrzec i zrozumieć.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Codziennie jest piątek

Codziennie jest piątek – Szczęście po nordycku. Sztuka celebrowania każdej wolnej chwili

Skandynawia jest oazą szczęścia. Jak więc rozumieją i przeżywają je na północy? Znakomite reportaże i fascynujące rozmowy ze Skandynawami. Teoria, którą bardzo szybko możesz wykorzystać w praktyce. Zrozumiesz, że w basenie wszyscy jesteśmy równi i staniesz się mistrzem pozytywnego dystansu społecznego. Jeśli narzekasz, to przestaniesz. Obiecujemy.

Na Północy najcieplej! No i Codziennie jest piątek!

Książka jest wspólnym dziełem członkiń Nordic Talking 🙂

Wyspy Owcze – Przewodnik kulturowo-turystyczny

Pierwsza edycja przewodnika po Wyspach Owczych, będącego jednocześnie pierwszą polską publikacją książkową o tym fascynującym archipelagu, ukazała się w roku 2003.

Po latach, wydawnictwo PCIT TRAMP powraca do tego tytułu – w nowej, rozbudowanej odsłonie. I z nowym, mocnym składem autorskim, złożonym z farerskich specjalistów – pasjonatów, od lat promujących Wyspy Owcze w Polsce i… Polskę na Wyspach Owczych. Dość powiedzieć, że w zespole są autorzy trzech jedynych książek o archipelagu, jakie dotąd ukazały się na polskim rynku.

To nowe spojrzenie na Wyspy Owcze jest swoistym kompendium wiedzy na temat archipelagu i jego mieszkańców. To jeden z najmniejszych i wciąż mało znanych narodów Europy. Dlatego szczególnie dużo uwagi poświęciliśmy w książce farerskiej kulturze.

Zapraszamy do wspólnej podróży do atlantyckiej Krainy Deszczowców, gdzie owiec jest dwa razy więcej niż ludzi, a ładunek egzotyki i zaskoczeń może wprawić w zdumienie niejednego globtrotera.

Roy Einar Dreng – Awareness

Nordic Talking objął patronat nad niezwykłym albumem pt. Awareness (Świadomość). Album zawiera piosenki wyrażające sprzeciw wobec degradacji środowiska i niszczeniu naszej planety.
Płyta powstała w kameralnym studio nagrań w Sandefjord Roy Einar Dreng – Artist & Friends.
Sam Roy Einar mówi o albumie tak:
“Awareness. The album is My concern about the Earth and how she is treated. Including wildlife and also the future for the human being.” Płyta będzie dostępna także w wersji winylowej.

Katarzyna Tubylewicz – Bardzo zimna wiosna

Współczesny Sztokholm. Pewnej niedzieli przypadkowy klient znajduje na parkingu przed supermarketem opuszczone volvo, a w nim zwłoki staruszki, której ktoś wypchał usta pogniecionymi gazetami. Ale komu mogłoby zależeć na śmierci osiemdziesięcioparoletniej Grety Sjöwall, zamożnej i szanowanej obywatelki, udzielającej się charytatywnie? Inspektorzy kryminalni Jens Vikander i Björn Fågel z komisariatu w Nacka Strand badają kilka tropów. Najbardziej obiecujący wiąże się z młodymi uchodźcami z Afganistanu, którzy często gościli w domu Grety. Swoje tajemnice ma także Ewa, Polka, która od niedawna opiekuje się panią Sjöwall. Rozwiązania sprawy nie ułatwia kryzys coraz mocniej trapiący szwedzką policję.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Katarzyna Tubylewicz – Pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego. Autorka powieści Własne miejsca i Rówieśniczki. W latach 2006–2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Była też dyrektorką programową pierwszej edycji festiwalu Odnalezione w Tłumaczeniu, Gdańskie Spotkania Tłumaczy. Jest stałą felietonistką „Krytyki Politycznej”, współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, prowadzi zajęcia na temat kultury polskiej na Uniwersytecie Sztokholmskim. Mieszka w Sztokholmie i w Warszawie.

Gdańsk: szwedzkie karty historii

Gdańsk: szwedzkie karty historii

Czy wiesz, ile jest Szwecji w Gdańsku? Jaką rolę odegrało miasto w walce Zygmunta III Wazy o szwedzki tron? Jaki podarunek od królowej Krystyny znajduje się w klasztorze oliwskim? Co wspólnego mają Gdańsk i Visby?

Budownictwo, emigracja polityczna, sztuka, religia, handel – ślady szwedzkiej obecności w Gdańsku mają różne oblicza. Wojciech Łygaś skupił się na faktach mało znanych, rzadko wcześniej opisywanych. Powstał zarys kulturalnych i politycznych relacji Gdańska ze Szwecją do połowy XVIII wieku, dla których tłem są tak ważne w historii wydarzenia jak reformacja, wojny północne, konflikty polsko-szwedzkie czy dzieje Hanzy.

Film “Wieloryb”

Krzysztof Globisz w jednym z wywiadów zapytany o jego zdaniem najpiękniejszy dźwięk na świecie, bez chwili namysłu odpowiedział – dźwięk wydawany przez wieloryby. W trakcie swojej rehabilitacji usłyszał o historii samotnika śpiewającego w częstotliwości 52 Hz i jego problemach z mówieniem – nie namyślając się długo postanowił go zagrać, a także stworzyć wspólnie ze studentami słuchowisko poświecone ich wspólnej historii.

Film będzie opowiadał historię Krzysztofa Globisza udającego się w dwie podróże: pierwszą w roli pedagoga chcącego przekazać młodym ludziom dosłownie co oznacza walka z samym sobą oraz własnymi ograniczeniami i drugą: podróż na Islandię, w celu spotkania ze stadami wielorybów i być może skomunikowania się z tym jednym, osamotnionym, którego Krzysztof traktuje jak brata.”

Zimowy trawers Islandii

W styczniu 2020 Łukasz Supergan wyruszył na samotny trawers zimowej Islandii. Trasa do pokonania to prawie 800 kilometrów! Łukasz wytyczył sobie trasę z wschodu na zachód, a wędrówkę rozpoczął w Seyðisfjorður. Podróżuje sam, na nartach biegowych, niosąc swój dobytek siłą swoich mięśni.

To ogromne wyzwanie, można by wręcz powiedzieć: szaleńczy pomysł. Ale nie kiedy patrzy się na ogrom doświadczenia Łukasza w samotnych wędrówkach.

[zdjęcie pochodzi ze strony lukaszsupergan.com]

Wydawnictwa

przygotowane przez naszych influencerów

Nordyckie Święta od Kuchni

50 przepisów na Boże Narodzenie w nordyckim duchu! Całość zawiera 130 stron z 50 przepisami zaczerpniętymi z Norwegii, Szwecji, Finlandii, Danii, Wysp Owczych i Islandii.

Nad tą publikacją pracowało aż 26 Miłośników Północy! Dobrze ich znacie z mediów społecznościowych. To właśnie oni stworzyli dla Was pierwszą książkę kucharską z typowymi daniami bożonarodzeniowymi z Północy, tej bliskiej i tej bardzo dalekiej. Dajcie się porwać w niesamowitą kulinarną podróż po nordyckich smakach!

Ponadto e-book zawiera teksty dotyczące tradycji związanych z obchodzeniem Bożego Narodzenia w każdym z krajów Północy.

Nordycki blog

Najnowsze artykuły

Organizatorzy

od V edycji
Fundacja Art of Freedom

Organizatorzy IV edycji

Dziękujemy!
Trolltunga - kursy norweskiego
Nadbałtyckie Centrum Kultury Gdańsk

Partnerzy

Nordic Talking wspierają

Partnerzy honorowi

Nordic Talking wspierają

Patroni medialni

Nordic Talking wspierają