Iga Faurholt Jensen i Anna Maria Taszek

Iga Faurholt Jensen i Anna Maria Taszek

Via Skandynawia

🇩🇰

Iga Faurholt Jensen jest rodowitą Gnieźnianką i absolwentką UAM. Po skończeniu studiów wyjechała do Danii. To 3 kraj, w którym postanowiła zamieszkać. Tu
poznała męża, z którym dziś ma dwójkę dzieci. Choć z wykształcenia jest pedagogiem ze specjalizacją dotyczącą historii i kultury europejskiej, na co dzień zajmuje się rehabilitacją poszpitalną oraz opieką paliatywną. Od jakiegoś czasu zajmuje się blogowaniem o Skandynawii, a zwłaszcza Danii. Jest pomysłodawczynią i współtwórcą www.viaskandynawia.pl (z Anną-Marią Taszek).

Blog jest spełnieniem jej marzeń podróżniczych i wydobywaniem z siebie genów “szwędacza”. Jej mottem od zawsze było „Nie podróżujesz, nie żyjesz”, bo to właśnie podróżowanie trzyma ja przy życiu.

Anna Maria Taszek pochodzi z Bolesławca, słynącego z ceramiki i bluesa. Była harcerką i instruktorką ZHP. Ścierała buty w Sudetach, Karpatach i Górach Świętokrzyskich, spędzałaa wakacje na obozach na Ziemi Lubuskiej. Niewątpliwie ma w sobie gen „ szwędaczo-szperacza”.

Studiowała historię na Uniwersytecie Wrocławskim.  Od 10 lat mieszka w Danii i pracuje w służbie zdrowia. Winne tej emigracji są dwie Joanny – Chmielewska, której kryminałami się zaczytywała i przyjaciółka ze studiów, która znalazła jej pracę w Danii. Nadal uwielbia zwiedzać, czytać i szperać w historii różnych miejsc i fotografować. Fascynuje ją duńska kinematografia, skandynawskie kryminały i krajobrazy. Z czasem nawet język duński przestał brzmieć jak gulgot i nie jest już „ chorobą gardła”.Współtworzy z Igą Faurholt Jensen bloga Via Skandynawia. Zamierz zachęcić rodaków do zwiedzania Skandynawii, zwłaszcza Danii. Chce propagować kulturę i historię duńską. Ma wrażenie, że wśród Polaków jest mało znana –  jakby leżała poza Europą – a przecież ze Szczecina do Kopenhagi jest bliżej niż do Ustrzyk Dolnych 🙂

308
obserwujących
416
obserwujących