Język fiński: fakty i mity

Finlandia  Języki

Język fiński jest wciąż uznawany za egzotyczny w naszym kraju. Dlatego z okazji tygodnia języka fińskiego, który ruszył na profilu Nordic Talking, spróbujemy go dla Was oswoić. Zestawienie faktów i mitów przygotowała dla Was Aleksandra Michta-Juntunen. 

Fakty:

1. Język fiński należy do języków ugrofińskich wywodzących się z uralskiej rodziny językowej.

2. W języku fińskim nie ma rodzaju gramatycznego, jest tylko „hän”.

3. W języku fińskim nie ma rodzajników ani przedimków, ale niektóre zaimki – eräs, yksi, se używane są w podobny sposób szczególnie w języku potocznym.

4. Akcent w języku fińskim jest stały.

5. Na terytorium Finlandii możemy wyróżnić 8 głównych grup dialektów, które dzielą się na 34 podgrupy.

6. Język potoczny znacznie różni się od języka pisanego/standardowego. Niektórzy nawet twierdzą, że to dwa odrębne języki.

7. W języku fińskim nie ma gramatycznie wyodrębnionego czasu przyszłego. Przyszłość jest wyrażana za pomocą czasu teraźniejszego w połączeniu z innymi konstrukcjami gramatycznymi.

8. W języku fińskim występuje 15 przypadków. 6 przypadków określa umiejscowienie danego obiektu (wewnątrz, na zewnątrz) oraz poruszanie się z i do danego miejsca.

9. Językiem fińskim posługuje się około 6 milionów ludzi na całym świecie.

10. Język fiński jest językiem mniejszości w Szwecji.

 

Mity:

1. Najtrudniejszy język świata. Język fiński nie należy do najłatwiejszych, ale nie jest wyjątkowo trudny. Gramatyka języka fińskiego jest złożona, jednak jej zasady są w miarę logiczne i nawet z wyjątkami można sobie poradzić. Znam wielu obcokrajowców świetnie mówiących po fińsku. PS uczyłam się chińskiego po fińsku.

2. Wyrazy złożone typu – lentokonesuihkuturbiinimoottoriapumekaanikkoaliupseerioppilas, są na porządku dziennym w języku fińskim. Tego typu słowa są owszem możliwe, ale występują bardzo rzadko.

3. Język fiński należy do języków skandynawskich, podobnie jak duński, szwedzki czy norweski. Patrz fakt nr 1

Jako ciekawostkę – zajrzyjcie do wypowiedzi w różnych dialektach fińskich!

 

2 komentarze

Leave a reply