Język fiński: fakty i mity

Język fiński jest wciąż uznawany za egzotyczny w naszym kraju. Dlatego z okazji tygodnia języka fińskiego, który ruszył na profilu Nordic Talking, spróbujemy go dla Was oswoić. Zestawienie faktów i mitów przygotowała dla Was Aleksandra Michta-Juntunen. 

Fakty:

1. Język fiński należy do języków ugrofińskich wywodzących się z uralskiej rodziny językowej.

2. W języku fińskim nie ma rodzaju gramatycznego, jest tylko „hän”.

3. W języku fińskim nie ma rodzajników ani przedimków, ale niektóre zaimki – eräs, yksi, se używane są w podobny sposób szczególnie w języku potocznym.

4. Akcent w języku fińskim jest stały.

5. Na terytorium Finlandii możemy wyróżnić 8 głównych grup dialektów, które dzielą się na 34 podgrupy.

6. Język potoczny znacznie różni się od języka pisanego/standardowego. Niektórzy nawet twierdzą, że to dwa odrębne języki.

7. W języku fińskim nie ma gramatycznie wyodrębnionego czasu przyszłego. Przyszłość jest wyrażana za pomocą czasu teraźniejszego w połączeniu z innymi konstrukcjami gramatycznymi.

8. W języku fińskim występuje 15 przypadków. 6 przypadków określa umiejscowienie danego obiektu (wewnątrz, na zewnątrz) oraz poruszanie się z i do danego miejsca.

9. Językiem fińskim posługuje się około 6 milionów ludzi na całym świecie.

10. Język fiński jest językiem mniejszości w Szwecji.

 

Mity:

1. Najtrudniejszy język świata. Język fiński nie należy do najłatwiejszych, ale nie jest wyjątkowo trudny. Gramatyka języka fińskiego jest złożona, jednak jej zasady są w miarę logiczne i nawet z wyjątkami można sobie poradzić. Znam wielu obcokrajowców świetnie mówiących po fińsku. PS uczyłam się chińskiego po fińsku.

2. Wyrazy złożone typu – lentokonesuihkuturbiinimoottoriapumekaanikkoaliupseerioppilas, są na porządku dziennym w języku fińskim. Tego typu słowa są owszem możliwe, ale występują bardzo rzadko.

3. Język fiński należy do języków skandynawskich, podobnie jak duński, szwedzki czy norweski. Patrz fakt nr 1

Jako ciekawostkę – zajrzyjcie do wypowiedzi w różnych dialektach fińskich!

 

About Aleksandra Michta-Juntunen

Aleksandra Michta-Juntunen od prawie dziesięciu lat mieszka w Helsinkach, jednak zanim zapuściła korzenie w Finlandii zdążyła pomieszkać na Litwie, w Norwegii i Hongkongu. Od trzech trzech lat prowadzi bloga Fińskie smaki, na którym przybliża tajniki kuchni fińskiej, tradycje, ciekawostki oraz rozprawia się ze stereotypami dotyczącymi Finlandii. Kuchnię fińską ceni za prostotę i bliskość z naturą, a za najlepszy fiński smak uznaje tradycyjny żytni chleb. Zawodowo zajmuje się rozwijaniem edukacji zawodowej, tłumaczy oraz naucza języka fińskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *