Kalendarz herstoryczny – Guðríður

Początek nowego miesiąca oznacza czas na zapoznanie się z kolejną matronką z naszego kalendarza herstorycznego! W kwietniu przyjrzymy się bliżej postaci Guðríður Þorbjarnardóttir, wybitnej islandzkiej odkrywczyni z przełomu X i XI wieku.

Guðríður była jedną z najważniejszych kobiet w historii Islandii i prawdopodobnie najsłynniejszą podróżniczką średniowiecznej Europy. Informacje o jej życiu i dokonaniach możemy czerpać z licznych sag islandzkich, których jest bohaterką, takich jak saga o Grenlandczykach czy saga o Eryku Rudym. Już w młodości wraz ze swym ojcem wyruszyła w pełną trudności wyprawę na Grenlandię, gdzie spotkała Eryka Rudego, a także poznała swojego przyszłego męża, Þorfinnura Karlsefniego. Niedługo po ślubie udała się w swoją najdalszą podróż: pokonując Ocean Atlantycki, dotarła aż do Winlandii – jak ówcześni Islandczycy nazywali zasiedloną przez wikingów część Ameryki Północnej. Syn Guðríður, Snorri, zapisał się na kartach historii jako pierwsze dziecko pochodzenia europejskiego urodzone w Nowym Świecie.

Nasza bohaterka odegrała również ważną rolę w rozwoju chrześcijaństwa na Islandii. W młodym wieku nawróciła się na nową wiarę, zaś po śmierci męża odbyła pielgrzymkę do Rzymu, gdzie spotkała się z papieżem.

Guðríður nadal pozostaje znaną postacią historyczną na Islandii, a pomniki postawione na jej cześć znajdziemy w Kanadzie i Islandii. Ze względu na jej znaczenie dla szerzenia się chrześcijaństwa uznawana jest za symboliczną łączniczkę Islandii i Kościoła. Z tego powodu to właśnie ją przedstawiała statuetka przekazana papieżowi Benedyktowi XVI w 2011, podczas wizyty prezydenta Islandii Ólafura Ragnara Grímssona w Watykanie.  

Tekst jest pracą zbiorową Studenckiego Koła Naukowego Norden z UAM Poznań pod kierunkiem prof. Sylwii Schab. Powstał jako część kalendarza hersterycznego, w którym co miesiąc przedstawiają skandynawskie postaci kobiece.

Leave a reply