Nordic Talking druga edycja już za nami!

Nordic Talking Festival to wydarzenie dedykowane miłośnikom kultur krajów Północy. Projekt, w który zaangażowani są wszyscy najwięksi polscy twórcy internetowi, autorzy książek i artyści przybliżający słowem i obrazem kraje nordyckie.

Cały rok z niecierpliwością czekaliśmy na to, aby spotkać się w Gdańsku podczas tego niezwykłego, skandynawskiego święta. Pierwsza edycja festiwalu przyciągnęła ponad pięciuset uczestników, lecz w tym roku liczba ta wzrosła pięciokrotnie. 6-7 kwietnia, Nadbałtyckie Centrum Kultury wypełniło się po brzegi pasjonatami kultur krajów nordyckich, którzy wzięli udział w licznych prelekcjach oraz warsztatach językowych i kulinarnych.

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął panel biznesowy dotyczący tego, jak osiągnąć sukces w Skandynawii, koordynowany przez Polsko-Norweską Izbę Gospodarczą, tegorocznego współorganizatora Nordic Talking.

 

 

Zainteresowani zagadnieniami nieco bardziej związanymi z historią, wzięli udział w inscenizacji walki wikingów z Nordelag oraz ich opowieści o mieszkańcach wczesnośredniowiecznej Skandynawii. Temat kontynuował dr hab. Jakub Morawiec w rozmowie z Martą Petryk na temat tego, ile o wikingach dowiemy się z serialu “Wikingowie”?

Jednymi z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń tej edycji było spotkanie autorskie z Majgull Axelsson, wielokrotnie nagradzaną szwedzką pisarką. Rozmowa prowadzona przez Annę Dutkę odbyła się w języku szwedzkim z tłumaczeniem Natalii Kołaczek. Autorka opowiedziała o swojej drodze do wydania pierwszej książki i o trudnych, bo często krytykujących własną ojczyznę, tematach podejmowanych w jej dziełach. Jak sama powiedziała, Szwecja to dla niej kraj zarówno martwy jak i słodki.

 

 

Tymczasem w ogrodzie restauracji Rada Miasta kuchnię przejęła Lara Gessler, która zaprezentowała swoją wersję gotowania w stylu lagom. Dzięki Wasa i ich chrupkiemu pieczywu każdy miał okazję spróbować choć małego kawałka dań przygotowanych przez Larę. Mistrzowskie połączenie szwedzkich smaków z polską fantazją.

 

 

Pierwszy dzień Nordic Talking zakończył się koncertem duetu norwesko-szkockiego. Roy Einar Dreng oraz Ronnie Gerrard zagrali muzykę inspirowaną folkiem norweskim i brytyjskim do niebanalnych tekstów Roya. W niektórych utworach słychać było brzmienie znanych norweskich ballad i tradycyjnych melodii.

 

 

Drugiego dnia nie zwalnialiśmy tempa. Niedziela zdecydowanie należała do podróżników. Maciej Brencz w rozmowie z Marcinem Michalskim zabrał nas w miejsce, w którym owce mówią dobranoc… 🙂 Tak, chodzi o wciąż nieco egzotyczne, ale coraz bardziej popularne Wyspy Owcze.

Jak tanio dotrzeć do wszystkich krajów nordyckich, zapewnić sobie wszystko, co niezbędne do takiej wyprawy i nie zrujnować domowego budżetu? O tym opowiedziały autorki blogów Pofikasz, Kierunek Norwegia, Marchewkowa Skandynawia oraz Kierunek Dania.

Tego dnia nie zabrakło również kulinarnych akcentów. Dzięki Oli z bloga Fińskie smaki grupa warsztatowa miała okazję nauczyć się przepisu, a także posmakować karelskich pierożków oraz chleba o trudnej nazwie – ruisreikäleipä 🙂 Odważni zostali w ogrodzie dłużej, aby rozprawić się z puszką surströmminga. Śledzia, znanego ze specyficznego zapachu lub… powiedzmy to sobie szczerze – niemiłosiernego smrodu. Czy to się na prawdę je? Zapytajcie tych, którzy wzięli udział w warsztatach pt. Kiszony śledź. Czy taki straszny, jak go malują?, które prowadziła Aldona z bloga Pofikasz.

 

Foto: Martyna Zastrożna (W międzyczasie na Islandii)

 

Najbardziej wyczekiwanym występem w niedzielę była prelekcja o Lofotach i Nordland, którą rozpoczęli Piotr i Agnieszka Kaźnica z Apetyt na świat, a kontynuowała Gosia Dvořáková (Gazela w Laponii). Miejsca na ten występ oddaliśmy w tydzień. Dziękujemy, za poprowadzenie nas opowieścią, zdjęciami i filmami poprzez wspaniałe szlaki Północnej Norwegii i przypomnienie, za co kochamy ten mały, północny kraj. Za jego piękną, czystą i majestatyczną naturę.

Na koniec festiwalu dostaliśmy wzruszającą, emocjonalną opowieść o podróży po Islandii. Mariusz Wolski pokonał rowerem zimą 1500 km trasy wokół wyspy. Podróż stała się jego wewnętrzną przemianą, dzięki której zajrzał wgłąb siebie aby przełamać życiowe bariery i wątpliwości. Rozmowę poprowadzili Piotr Mikołajczak i Berenika Lenard z bloga Ice Story.

Warto wspomnieć, że równolegle z prelekcjami odbywały się również warsztaty językowe na różnych poziomach, a także spotkania językowe, na których uczestnicy mogli poćwiczyć swoje umiejętności posługiwania się językami skandynawskimi.

 

Foto: Ambasada Finlandii w Polsce

Dziękujemy serdecznie wszystkim gościom i uczestnikom za udział w tegorocznej edycji i już nie możemy się doczekać Nordic Talking #3! Tusen hjertelig takk!

 

 

 

 

 

Festiwal wsparli:

PARTNERZY:
Wasa Polska, Stena Line Polska, Flying Tiger Polska, Po norwesku – biuro tłumaczeń, BorealAmberSzvedka design , Flavia Travels&Med, Bloomtag, Praktyczna kosmetyka Maria Gosk, Rada Miasta food&wine, NorEkspert, Lekkå Studio, TTS Poland Sp z o.o., Zieliński & Ossowski Kancelaria Adwokacka, Katedra Skandynawistyki SWPS, Xero-POKAŻ SIĘ, Fjordline, 77 events

PATRONI HONOROWI:
Ambasada Szwecji w Polsce, Ambasada Finlandii w Warszawie, Ambasada Norwegii w Polsce, EAmbasada Danii w Polsce, Duński Instytut Kultury, Konsulat Honorowy Islandii w Warszawie, Svenska institutet

PATRONI MEDIALNI:
Iceland News Polska, Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Zupełnie Inny Świat, Moja Norwegia, Nordic Focus Festival, Językowa Siłka

About Magda Szczepańska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *