10 rzeczy, które warto zrobić w Malmö

Podróże  Szwecja

Szwecja to geograficznie bliski Polsce, ale bardzo egzotyczny kraj. Polecam Wam wybrać się za morze, by powdychać trochę czystego powietrza i pozwiedzać przepiękną Skandynawię.

Samolotem najbliżej, bo tylko 40 minut lotu z Gdańska, a nieco ponad godzinę z Katowic, macie do Malmö – i uwierzcie, że dużo lepiej trafić nie możecie! Malmö ma do zaoferowania naprawdę wiele, ale co zrobić, jeśli czas jest ograniczony? Oto moja lista 10 rzeczy, które po prostu trzeba zrobić, będąc w Malmö!

1. Fika w bajkowej kawiarni

Miejsce: Slottsträdgården

Te nazwy Was zabiją, wiem. Ale to, co się pod nimi kryje, totalnie Was zauroczy. Wyobraźcie sobie, że jesteście w przepięknym królewskim parku – kręte żwirowe alejki wiją się pomiędzy idealnie przystrzyżonymi trawnikami, bardzo starymi drzewami, klombami kolorowych kwiatów i urokliwych stawów. Z daleka widać piękny, stary młyn, który w otoczeniu soczystej zieleni wygląda tak, jakby miała z niego zaraz wyskoczyć umorusana mąką królewna Fiona. I nagle, zjeżdżając z jednego z mostów, trafiacie do ogródka. Do swojskiego, podzielonego drewnianymi płotkami na grządki ogródka, ale zamiast marchewki i kalarepy, jest pełen kolorowych roślin z różnych zakątków świata. Idąc jego ścieżkami, dotrzecie do kawiarni – białego drewnianego budynku, gdzie możecie zjeść pyszne lody, napić się kawy czy piwa, a przede wszystkim odpocząć w cieniu wśród różanych kwiatów. Bajka!

 

2. Kąpiel w słynnych łaźniach

Miejsce: Ribersborgs Kallbadhus

Taką miejską plażę to ja rozumiem! Szeroka i piaszczysta plaża Ribersborg ciągnie się przez 2 kilometry wzdłuż wybrzeża Malmö. Gdy spojrzymy prosto na morze, część horyzontu zasłonią nam niezwykle fotogeniczne łaźnie, do których co bardziej uparci Szwedzi chodzą przez cały rok, aby kąpać się w morzu. Do budynku, który grał w pierwszym sezonie serialu “Bron”, prowadzi z plaży długie molo, ale nie musimy wieńczyć spaceru kąpielą – możemy zwieńczyć go kawą w klimatycznej kawiarence. To nie koniec – po prawej stronie czeka na nas jeden z lepszych widoków na symbol Malmö, czyli zakręcony wieżowiec Turning Torso, zaś po lewej stronie dostrzeżemy w dali Most Öresund. Gdy my podziwiamy, dzieci mogą bawić się na placu zabaw, biegać po trawie, pluskać się w morzu lub jeść lody.

3. Powrót do przeszłości

Miejsce: Stare Miasto, Jakob Nilsgatan, Larochegatan, Lilla Torg

“Gatan”, czyli uliczka. Moją ulubioną na Starym Mieście jest właśnie uliczka Jakoba Nilsa. Kolorowe, bardzo stare kamieniczki ciągną się wzdłuż niej aż do Zamkowego Parku – tutaj naprawdę można poczuć klimat starego Malmö. Gdy pójdziemy w stronę małego, ale niezwykle urokliwego Lilla Torg (dosłownie “małego skweru”), który stał się niedawno nieoficjalnym centrum miasta, będziemy mogli podziwiać świetnie zachowane, kilkusetletnie budynki. Prawdziwa cegła, pruski mur, drewno, kamień – miłośnicy dawnej architektury poczują się jak w raju. Wszystko to zaadaptowane na kawiarnie, restauracje i galerie sztuki.

4. Spojrzenie w przyszłość

Miejsce: Västra Hamnen

Wiele osób twierdzi, że Västra Hamnen „robi Malmö”. Port Zachodni, bo tak tłumaczy się tę nazwę, to nowoczesna dzielnica mieszkalna, zbudowana na miejscu dawnej, industrialnej dzielnicy portowej. Pamiętacie taką starą kreskówkę Hanna-Barbera, „Jetsonowie”, o rodzince która żyje w przyszłości? Taki właśnie klimat ma Västra Hamnen! Warto zrobić sobie dłuższy spacer wzdłuż wybrzeża na Sundspromenaden, gdzie mamy piękny widok na Cieśninę, następnie odbić w prawo wprost pod podstawę Turning Torso i zakończyć spacer przy Dockan Marina, gdzie najzamożniejsi mieszkańcy miasta trzymają swoje żaglówki.

5. Zobaczenie miejsca, gdzie powstała legenda

Miejsce: Rosengård

Wiecie, że jeden z najsłynniejszych na świecie piłkarzy, Zlatan Ibrahimovic, pochodzi właśnie z Malmö? Żeby tego było mało, dzieciństwo spędził w niesławnej dzielnicy Rosengård, gdzie mieszkał i uczył się kopać w piłkę. Teraz, skromne boisko pod jego blokiem, zostało pięknie wyremontowane i nosi dumną nazwę Zlatan Court. Można też podejść tuż pod drzwi klatki jego klatki schodowej. Zaraz obok jest wiadukt z wypowiedzianymi przez piłkarza słowami: „Można wyciągnąć chłopaka z Rosengård, ale nigdy nie wyciągnie się Rosengård z chłopaka”.

6. Bajkowa sesja zdjęciowa

Miejsca: Gamla Limhamn i Kirseberg

To dwie najstarsze, zaraz obok Starego Miasta, dzielnice Malmö. Nie zapomnijcie aparatu, bo są wyjątkowo „instagramowe” – uliczki kolorowych, uroczych domków sprzed wieku, niezwykle zadbanych przez szwedzkie rodziny, zupełnie nie wskazują na to, że jesteśmy niemal w centrum dużego miasta. Krajobraz wskazuje bardziej na baśniową wieś, a za rogiem spodziewać się można krasnala lub księżniczki. Polecam taki spacer w szczególności latem, gdy pod murami domów kwitną malwy.

7. Wycieczka łodzią wzdłuż miejskich kanałów

Miejsce: Centrum

Dookoła starego miasta w Malmö można pływać wynajętą łódką! Wzdłuż kanałów znajduje się kilka wypożyczalni – możecie wybrać wycieczkowe łódki motorowe, rowerki wodne, kajaki czy łódki wiosłowe. Dla poszukiwaczy intensywniejszych emocji, polecam wizytę w Wake Parku między Västra Hamnen a Ribersborgsstranden. Wszystkie wypożyczalnie zaznaczone są na mapie.

8. Poczucie się jak Saga Norén

Miejsce: Lernacken

To mało popularne miejsce – aby dostać się na Lernacken, należy przejechać przez przepiękne osiedla dość bogatych dzielnic Limhamn oraz Bunkeflo. To przepięknie położone, rozległe tereny rekreacyjne z oszałamiającym widokiem na Öresundsbron i Bunkeflostrand. Widać stąd także farmę wiatrową pośrodku Sundu oraz duńskie wybrzeże. Co ciekawsze, można tędy dostać się aż pod sam słynny most, dokładnie w miejsce, gdzie Saga Norén, policjantka z serialu „Bron”, przyjeżdżała swoim oliwkowym Porsche. W najwyższym punkcie Lernacken znajduje się też tajemnicze “coś” – jedni mówią, że to efektowny czujnik, inni, że to baza kontaktowa z obcymi cywilizacjami, ale zawsze możecie stworzyć własną teorię.

9. Zobaczenie, jak powinno się studiować

Miejsce: Alnarp

Alnarp to studencki kampus, siedziba Szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego. Brzmi średnio? No to sami zobaczcie – wypadniecie z własnych butów. Bez wątpienia można nazwać to miejsce szwedzkim Hogwartem. Jedno jest pewne – każdy chciałby studiować w zamku, w otoczeniu przepięknych parków, ogrodu botanicznego oraz dawnych zamkowych budynków gospodarczych, zaadaptowanych na uczelniane sale, biblioteki i akademiki. Super miejsce na spacer i sesję zdjęciową!

10. Obejrzenie zachodu słońca w „szwedzkim Miami”

Dojazd z centrum rowerem do “szwedzkiego Miami”, czyli miasteczka Lomma, zajmuje nieco ponad pół godziny. Lomma to magiczne, idylliczne miejsce i bardzo znany wakacyjny cel wszystkich Szwedów, ale próżno tam szukać rozległego turystycznego zaplecza rodem z polskich kurortów. Hermetyczne środowisko mieszkańców stworzyło sobie na Ziemi małą namiastkę raju – dowodzą tego również statystyki. Już nie Malmö, ale jeszcze Malmö – to zdecydowanie moje ulubione okolice, a zachody słońca na plaży w Lomma są najpiękniejsze!

Praktyczne porady

Kiedy będziecie wjeżdżać do miasta, na pewno zobaczycie duże tablice, głoszące, że Malmö to “miasto rowerowe” i rzeczywiście tak jest – najlepiej i najbezpieczniej podróżuje się po nim rowerem lub… elektryczną hulajnogą. Możecie wypożyczyć je w wielu punktach w mieście – jedyne, czego potrzebujecie to aplikacja na telefon (rowery: Donkey Republic, Malmö by bike, hulajnogi: Voi, Lime). Jeśli chcecie skorzystać z autobusu, ściągnijcie apkę Skånetrafiken – możecie w niej znaleźć przystanek, trasę oraz kupić bilety. Samochód przyda się tylko, gdy postanowicie wybrać się dalej za miasto – na przykład do mojego ulubionego Skanör czy do zamku w Torup. Skorzystajcie wtedy z zaznaczonych przeze mnie parkingów. Nie musicie mieć drobnych pieniędzy, wręcz przeciwnie – niewiele z nimi nie zdziałacie. Parkingi opłaca się przy użyciu karty bankowej lub aplikacji mobilnych.

Mapa z atrakcjami

Malmö to naprawdę świetne i klimatyczne miasto – więcej lokalizacji, wartych odwiedzenia, znajdziecie na mapie, którą dla Was stworzyłam. Z takim materiałem, zaplanowanie wycieczki po Malmö będzie łatwizną! Jeśli jeszcze macie jakieś wątpliwości, to koniecznie przeczytajcie mój artykuł o najpopularniejszych błędach polskich turystów w Szwecji. Udanej wycieczki!

Anka

6 234 komentarze

Leave a reply