Dlaczego warto studiować filologię szwedzką?

Języki  Szwecja

Na pytanie dlaczego warto studiować filologię szwedzką odpowie w gościnnym artykule Michał Krupiński, student tego kierunku na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Filologię szwedzką można studiować w Polsce na zaledwie paru uniwersytetach a każdy z nich oferuje bardzo ograniczoną liczbę miejsc. Można by więc stwierdzić że jest to kierunek nie cieszący się w Polsce zainteresowaniem. Nic bardziej mylnego! W zeszłym roku, na Uniwersytecie Jagiellońskim o jedno miejsce na Filologii Szwedzkiej rywalizowało aż 10 osób, czyniąc ten kierunek jednym z najbardziej obleganych. Dlaczego tyle osób pragnie studiować szwedzką?

Bo to naprawdę świetne studia!

Studia oferują także bardzo zróżnicowane przedmioty. W każdym semestrze odbywają się zajęcia literaturoznawcze, kulturoznawcze i językoznawcze. Niezależnie czy interesujesz się historią wikingów, szwedzkim kinem czy rodzajami gramatycznymi rzeczownika, z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie. Nauczysz się także języka. I to naprawdę bardzo porządnie. Zajęcia ze szwedzkiego odbywają się co najmniej 4 razy w tygodniu. Przy tak intensywnym obcowaniu z językiem, uczy się go naprawdę szybko a lektorzy prowadzący zajęcia zapewnią że będzie także przyjemnie.

Dlaczego warto studiować filologię szwedzką? Możesz dołączyć do Koła naukowego 🙂

Jednak nie samymi zajęciami studia stoją. Na Filologii Szwedzkiej działa także Skandynawistyczne Koło Naukowe. Zrzesza ono studentów (nie tylko filologii szwedzkiej) którzy szczególnie zainteresowani są Skandynawią. Jeżeli masz ochotę recenzować szwedzkie kryminały, wyjechać do Norwegii na norweskie święto niepodległości albo przeprowadzić wywiad ze szwedzką pisarką dołącz do SKONu!

Jak więc studiuje się Filologię Szwedzką w Krakowie? Naprawdę dobrze. Jeżeli oczywiście lubisz poznawać nowe języki, kultury i ciągnie Cię w kierunku Północy. Nie są to studia łatwe, do zajęć naprawdę należy się przykładać ale jeżeli tylko ma się chęć, czekają tam ludzie którzy chętnie we wszystkim Ci pomogą.

Leave a reply