NORWESKIE FILMY DO OBEJRZENIA PÓKI #siedzimywdomu. Cz. 2

Kultura i sztuka  Norwegia

Dalej #siedzimywdomu, więc czas na kolejną dawkę norweskiego kina. Tym razem będzie trochę czarnego humoru i „nordic noire”. Wszystkie trzy filmy można bez problemu nabyć lub obejrzeć online z polskimi napisami.

OBYWATEL ROKU (KRAFTIDIOTEN)

Kolejny norweski sukces filmowy na skalę międzynarodową. Jeśli lubicie filmy w stylu braci Cohen, ta czarna komedia przypadnie Wam do gustu. Akcja toczy się głównie w Oslo, gdzie przyjeżdża główny bohater (Stellan Skarsgård). Pragnie dowiedzieć się, dlaczego zmarł jego syn i ewentualnie pomścić go. Niechcący rozpętuje wojnę między dilerami narkotyków. Dużo smaczków z życia norweskiego, do bólu prawdziwych. Jeśli lubicie trochę czarny humor, będziecie śmiać się do rozpuku. 


VALKYRIEN

Musiałam. W czasie kwarantanny była to pierwsza pozycja, o której pomyślałam. Mini-serial przenosi nas do współczesnego Oslo, gdzie w jego podziemiach urzęduje Leif, inżynier i preper. Ma pieczę nad stanem technicznym i przy okazji otwiera tam nielegalną klinikę dla tych, którym system opieki medycznej nie może lub nie chce pomóc. W tejże klinice nielegalne badania prowadzi chirurg, który pragnie wybudzić ze śpiączki swoją żonę. Robi się ciekawie, kiedy wskutek tych badań wraz z kilkoma osobami zostaje zakażony, a za chwilę miasto zostaje odcięte od prądu. 

WYBAWIENIE (FLASKEPOST FRA P)

Ta duńsko-norweska produkcja kilka lat temu osiągnęła rekord oglądalności w kinach. Jest to trzeci film z cyklu adaptacji powieści Jussiego Adler-Olssen`a. tym razem komisarz Karl Mørk (nomen omen) i jego kolega Asad zmierzą się z fanatykiem, który porywa i zabija dzieci z rodzin należących do sekt. Koledzy po fachu i prawnicy zgodzą się, że błędy policjantów z filmu też są do bólu prawdziwe. Mimo to film trzyma w napięciu i dobrze się go ogląda. Dla odmiany trochę duńskich krajobrazów z południowej Jutlandii. 

Miłego oglądania i dużo zdrowia życzy Natalia Żurawska i Samochodem po Norwegii 😊 

Leave a reply