Nordic Talking druga edycja już za nami!

Bez kategorii

Nordic Talking Festival to wydarzenie dedykowane miłośnikom kultur krajów Północy. Projekt, w który zaangażowani są wszyscy najwięksi polscy twórcy internetowi, autorzy książek i artyści przybliżający słowem i obrazem kraje nordyckie.

Cały rok z niecierpliwością czekaliśmy na to, aby spotkać się w Gdańsku podczas tego niezwykłego, skandynawskiego święta. Pierwsza edycja festiwalu przyciągnęła ponad pięciuset uczestników, lecz w tym roku liczba ta wzrosła pięciokrotnie. 6-7 kwietnia, Nadbałtyckie Centrum Kultury wypełniło się po brzegi pasjonatami kultur krajów nordyckich, którzy wzięli udział w licznych prelekcjach oraz warsztatach językowych i kulinarnych.

Pierwszy dzień festiwalu rozpoczął panel biznesowy dotyczący tego, jak osiągnąć sukces w Skandynawii, koordynowany przez Polsko-Norweską Izbę Gospodarczą, tegorocznego współorganizatora Nordic Talking.

 

 

Zainteresowani zagadnieniami nieco bardziej związanymi z historią, wzięli udział w inscenizacji walki wikingów z Nordelag oraz ich opowieści o mieszkańcach wczesnośredniowiecznej Skandynawii. Temat kontynuował dr hab. Jakub Morawiec w rozmowie z Martą Petryk na temat tego, ile o wikingach dowiemy się z serialu “Wikingowie”?

Jednymi z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń tej edycji było spotkanie autorskie z Majgull Axelsson, wielokrotnie nagradzaną szwedzką pisarką. Rozmowa prowadzona przez Annę Dutkę odbyła się w języku szwedzkim z tłumaczeniem Natalii Kołaczek. Autorka opowiedziała o swojej drodze do wydania pierwszej książki i o trudnych, bo często krytykujących własną ojczyznę, tematach podejmowanych w jej dziełach. Jak sama powiedziała, Szwecja to dla niej kraj zarówno martwy jak i słodki.

 

 

Tymczasem w ogrodzie restauracji Rada Miasta kuchnię przejęła Lara Gessler, która zaprezentowała swoją wersję gotowania w stylu lagom. Dzięki Wasa i ich chrupkiemu pieczywu każdy miał okazję spróbować choć małego kawałka dań przygotowanych przez Larę. Mistrzowskie połączenie szwedzkich smaków z polską fantazją.

 

 

Pierwszy dzień Nordic Talking zakończył się koncertem duetu norwesko-szkockiego. Roy Einar Dreng oraz Ronnie Gerrard zagrali muzykę inspirowaną folkiem norweskim i brytyjskim do niebanalnych tekstów Roya. W niektórych utworach słychać było brzmienie znanych norweskich ballad i tradycyjnych melodii.

 

 

Drugiego dnia nie zwalnialiśmy tempa. Niedziela zdecydowanie należała do podróżników. Maciej Brencz w rozmowie z Marcinem Michalskim zabrał nas w miejsce, w którym owce mówią dobranoc… 🙂 Tak, chodzi o wciąż nieco egzotyczne, ale coraz bardziej popularne Wyspy Owcze.

Jak tanio dotrzeć do wszystkich krajów nordyckich, zapewnić sobie wszystko, co niezbędne do takiej wyprawy i nie zrujnować domowego budżetu? O tym opowiedziały autorki blogów Pofikasz, Kierunek Norwegia, Marchewkowa Skandynawia oraz Kierunek Dania.

Tego dnia nie zabrakło również kulinarnych akcentów. Dzięki Oli z bloga Fińskie smaki grupa warsztatowa miała okazję nauczyć się przepisu, a także posmakować karelskich pierożków oraz chleba o trudnej nazwie – ruisreikäleipä 🙂 Odważni zostali w ogrodzie dłużej, aby rozprawić się z puszką surströmminga. Śledzia, znanego ze specyficznego zapachu lub… powiedzmy to sobie szczerze – niemiłosiernego smrodu. Czy to się na prawdę je? Zapytajcie tych, którzy wzięli udział w warsztatach pt. Kiszony śledź. Czy taki straszny, jak go malują?, które prowadziła Aldona z bloga Pofikasz.

 

Foto: Martyna Zastrożna (W międzyczasie na Islandii)

 

Najbardziej wyczekiwanym występem w niedzielę była prelekcja o Lofotach i Nordland, którą rozpoczęli Piotr i Agnieszka Kaźnica z Apetyt na świat, a kontynuowała Gosia Dvořáková (Gazela w Laponii). Miejsca na ten występ oddaliśmy w tydzień. Dziękujemy, za poprowadzenie nas opowieścią, zdjęciami i filmami poprzez wspaniałe szlaki Północnej Norwegii i przypomnienie, za co kochamy ten mały, północny kraj. Za jego piękną, czystą i majestatyczną naturę.

Na koniec festiwalu dostaliśmy wzruszającą, emocjonalną opowieść o podróży po Islandii. Mariusz Wolski pokonał rowerem zimą 1500 km trasy wokół wyspy. Podróż stała się jego wewnętrzną przemianą, dzięki której zajrzał wgłąb siebie aby przełamać życiowe bariery i wątpliwości. Rozmowę poprowadzili Piotr Mikołajczak i Berenika Lenard z bloga Ice Story.

Warto wspomnieć, że równolegle z prelekcjami odbywały się również warsztaty językowe na różnych poziomach, a także spotkania językowe, na których uczestnicy mogli poćwiczyć swoje umiejętności posługiwania się językami skandynawskimi.

 

Foto: Ambasada Finlandii w Polsce

Dziękujemy serdecznie wszystkim gościom i uczestnikom za udział w tegorocznej edycji i już nie możemy się doczekać Nordic Talking #3! Tusen hjertelig takk!

 

 

 

 

 

Festiwal wsparli:

PARTNERZY:
Wasa Polska, Stena Line Polska, Flying Tiger Polska, Po norwesku – biuro tłumaczeń, BorealAmberSzvedka design , Flavia Travels&Med, Bloomtag, Praktyczna kosmetyka Maria Gosk, Rada Miasta food&wine, NorEkspert, Lekkå Studio, TTS Poland Sp z o.o., Zieliński & Ossowski Kancelaria Adwokacka, Katedra Skandynawistyki SWPS, Xero-POKAŻ SIĘ, Fjordline, 77 events

PATRONI HONOROWI:
Ambasada Szwecji w Polsce, Ambasada Finlandii w Warszawie, Ambasada Norwegii w Polsce, EAmbasada Danii w Polsce, Duński Instytut Kultury, Konsulat Honorowy Islandii w Warszawie, Svenska institutet

PATRONI MEDIALNI:
Iceland News Polska, Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Zupełnie Inny Świat, Moja Norwegia, Nordic Focus Festival, Językowa Siłka

7 259 komentarzy

Leave a reply