Nowe przepisy w Szwecji od 2020 roku

Szwecja

W tym roku zaczęło obowiązywać wiele nowych ciekawych przepisów w Szwecji. Te najczęściej dyskutowane w mediach dotyczą praw dziecka, nowych zasadach pomocy mieszkaniowej dla osób ubiegających się o azyl czy o karach za przemoc w stosunku do służb mundurowych! Jakie są nowe przepisy w Szwecji, o których warto wiedzieć?

Daniel Gaszewski

Poczta

Zacznijmy jednak od drobnych zmian, które być może bardziej interesują Polaków podróżujących czy mieszkających w Szwecji. Ceny tradycyjnej poczty znowu wzrosną. Wysłanie listu za granicę kosztuje już 22 korony (jedna korona drożej), a w samej Szwecji 11 koron (dwie korony drożej).

View this post on Instagram

🇸🇪 Wiecie, że w Sztokholmie znajduje się około 50 muzeów? Nie dacie rady odwiedzić nawet połowy w ciągu zwykłej turystycznej wizyty! Jednym z nowszych i ciagle obleganych muzeów jest @abbathemuseum ! Nowoczesne, interaktywne muzeum gdzie można tańczyć na scenie i nagrać własny cover piosenek @abba ! Jest też kilka wystaw, a tam jedna z nich to listy od fanów – niejeden list z Polski też się znalazł! #abba #abbamuseum #abbamusic #listy #polska #pocztapolska #szwecja #sztokholm #muzeum #polacywszwecji #polacywsztokholmie #mammamia #interaktywnemuzeum #turystyka #visitstockholm #abbapoland #nordictalkingproject #nordictalkingprojekt #nordictalking #nordictalkingfestival

A post shared by Nordic Talking (@nordictalkingfestival) on

Nowe przepisy w Szwecji dotyczą naukowców

Słynne są w Szwecji niechlubne przypadki deportacji ekspertów czy utalentowanych pracowników. Dlaczego? Na przykład były pracodawca nie zapłacił za jeden miesiąc składki ubezpieczeniowej. Tego typu sytuacje sprawiły, że powstała fundacja Diversify Foundation, walcząca o zmiany prawne. Chcą umożliwić wysoko wykwalifikowanym osobom spoza Szwecji zostać w niej bez biurokratycznych problemów. Tych problemów jest wiele, a jednym z nich jest m.in. brak pozwolenia pobytu dla specjalistów studiujących w Szwecji. Niektórzy, zaraz po obronie doktoratu, muszą opuścić natychmiastowo Szwecję. A przecież wielu z nich mogłoby znaleźć zatrudnienie w kraju! Rząd w końcu wprowadził dodatkowy rok dla osób, które studiują albo prowadzą badania w Szwecji. Dzięki temu mają więcej czasu, żeby znaleźć stałą pracę albo rozkręcić własną firmę.

Nowe przepisy w Szwecji dotyczą też dzieci

Szwecją przyjęła Konwencję o Prawach Dziecka już w 1990 roku. Pomimo bardzo wielu przepisów chroniących prawa dzieci, to konwencja nigdy nie stała się stricte prawem szwedzkim. Od 2020 konwencja oficjalnie jest już częścią prawa w Szwecji!

Zmiany w przepisach dotyczą aplikujących o azyl 

W Szwecji wciąż mieszka wiele osób ubiegających się o azyl. Są to osoby, które nie dostały azylu ani prawa pobytu i oczekują na rozpatrzenie swoich wniosków. Czas oczekiwania na decyzję może wynieść nawet kilka lat! Dlatego osoby ubiegające się o azyl otrzymują specjalne wsparcie, wyznaczone przez urząd schronienie (często w ośrodkach dla uchodźców), czy pozwolenie na podjęcie pracy (to też jest przywilej, gdyż nie każdy takie pozwolenie dostaje!).

Co z integracją?

Jeśli mają takie możliwości, to mogą również sprawić sobie własne mieszkanie. Mogą wynająć je w mieście, gdzie mają większą szansę na pracę albo po prostu wprowadzając się do rodziny bądź znajomych już mieszkających wcześniej w Szwecji. Od tego roku, jeśli osoba ubiegająca się o azyl chce zrezygnować ze schronienia udzielonego przez urząd i przeprowadzić się do miejsc uznanych za niebezpieczne straci pieniężne świadczenia socjalne. Nowe prawo ma ułatwić integrację i zniechęcić do osiedlania się wielu osób z za granicy w tych samych rejonach, w których trudniej jest już teraz udzielać pomocy.

Ochrona mundurowych

Wprowadzono też prawo, które w Polsce działa od wielu lat. Kara za atak na osoby objęte przywilejami funkcjonariusza publicznego (np. policjant, strażak) jest wyższa, niż za atak na zwykłego cywila. Dlatego każda osoba, która będzie próbowała lub użyje przemocy fizycznej w stosunku do policji, zostanie ukarana – nawet kilkoma latami więzienia. 

Leave a reply