Dania poza utartym szlakiem

Dania  Podróże

Dania nie jest znanym w Polsce kierunkiem turystycznym. A szkoda! Na podróż poza utartym szlakiem zaprasza Via Skandynawia.

SKOVTÅRNET

Spacer w koronach drzew.. czy to możliwe ? 31 marca 2019 roku w środku lasu Hesede stanęła 45 metrowa wieża widokowa w kształcie klepsydry. Skovtårnet to najwyższy dostępny punkt na Zelandii i prawdopodobnie jeden z najciekawszych i najpiękniejszych projektów roku 2019. Wieść o projekcie rozniosła się bardzo szybko i zdobyła podziw i uznanie na całym świecie,  600 ton stali typu corten i drzewa dębowego, 12 poziomów i 650 metrów rampy. Tak w liczbach można opisać Skovtårnet. Co więcej, wieża została zaprojektowana z myślą o Matce Naturze, żadne drzewo nie zostało wycięte podczas budowy , a w sercu wieży jest też miejsce na rosnące w niej drzewo. Jeśli nie spotkaliście się z terminem Silwoterapii ( terapia lasem) to Skovtårnet może Wam taką terapię zafundować. Ze szczytu, przy dobrej pogodzie, możecie dostrzec w oddali Turning Torso w szwedzkim Malmö oraz kopenhaski Bella Sky i Ørested Værket. Skovtårnet to jedna z największych i najciekawszych atrakcji duńskich i jeśli macie okazję to koniecznie odwiedźcie to miejsce. 

View this post on Instagram

🇵🇱Niedługo minie rok od otwarcia wieży widokowej Skovtårnet o wysokości 45 m i rampie o długości 650 m. Robi ona niesamowite wrażenie i tym samym jest najwyższym dostępnym punktem na całej Zelandii. Przy dobrej pogodzie możesz zobaczyć most Øresundsbro i Turning Torso w szwedzkim Malmö. Miałam nadzieję, że tej zimy pokaże Wam najpiękniejsze zimowe widoki z wieży, niestety zima nas w tym roku totalnie olała i wysłała nad Danię deszcze i wichury 🌧💨 Wieżę odwiedziłam zeszłego lata i zamierzam zrobić to ponownie wiosną, kiedy natura budzi się do życia. Czy ktoś z Was planuje odwiedzić Skovtårnet? A może już to zrobiliście ? Jakie są Wasze wrażenia ? 🇬🇧One of the biggest attractions in Denmark turns soon 1 year of opening. With its 45 m height and 650 m walking path it makes a quite big impression. I was hoping I could show you the beautiful snowy pictures from this tower this winter. But unfortunately winter in Denmark is nothing more than rain and wind. I’m planning to visit this place again this year, in the spring time and to see the nature waking up. Are you also planning to visit the tower? Maybe you’ ve already been there? What are your impressions? #travelphotography#scandinavia#placetovisit#nofilterphotography#towers#dania#naturelovers

A post shared by IGA – BLOG O DANII🇵🇱🇩🇰 (@via_skandynawia) on

FAXE KALKBRUD

Czy ktoś z Was by pomyślał, że w Danii można zobaczyć takie cuda? Szmaragdowa, turkusowa woda i krystalicznie biały wapień to bardzo zgrana kompozycja kolorystyczna, a efekt nieziemski! Faxe Kalkbrud, bo tak nazywa się to miejsce, to największe otwarte wykopalisko wapienia w całej Skandynawii. Dość spore oczka wodne zachwycają swoimi intensywnymi kolorami, w szczególności latem, kiedy słońce wędruje wysoko po niebie i rzuca swe promienie na taflę wody. 

Obok wykopaliska znajduje się platforma obserwacyjna i niewielkie, lecz ciekawe Muzeum Geologiczne opowiadające historię powstania Danii i Skandynawii. Cały obszar wykopaliska jest dostępny do zwiedzania na własna odpowiedzialność, także należy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności. 

RUBJERG KNUD 

Rubjerg Knud to największa wydma w całej Danii. Jest na tyle duża, że wspinaczka po niej to nie lada wyzwanie. Wydma leży na północno – zachodnim wybrzeżu Jutlandii i jest jedną z największych atrakcji tego regionu. Właśnie w tym miejscu, nachylenie klifu sprawia, że działanie wiatru jest na tyle silne, iż potrafi transportować duże ilości piasku nawet do 60 metrów na klifem i w głąb lądu Na szczycie zobaczyć można starą latarnię, którą z czasem częściowo zasypał piasek, a w ostatnich latach groziło jej obsunięcie się do morza. W 2019 roku podjęto próby odkopania latarni i przesunięcia jej w głąb wydmy.  W dzień przedsięwzięcia postępy nadawano na całą Danię i wszyscy z zaciekawieniem śledzili efekty pracy inżynierów. Dziś latarnia znajduje się w bezpiecznym miejscu i nadal jest znakiem szczególnym tej wydmy. Cały proces transportowania latarni można zobaczyć w 3 minutowym timelapsie.

 

Leave a reply