Dania nie jest znanym w Polsce kierunkiem turystycznym. A szkoda! Na podróż poza utartym szlakiem zaprasza Via Skandynawia.
SKOVTÅRNET
Spacer w koronach drzew.. czy to możliwe ? 31 marca 2019 roku w środku lasu Hesede stanęła 45 metrowa wieża widokowa w kształcie klepsydry. Skovtårnet to najwyższy dostępny punkt na Zelandii i prawdopodobnie jeden z najciekawszych i najpiękniejszych projektów roku 2019. Wieść o projekcie rozniosła się bardzo szybko i zdobyła podziw i uznanie na całym świecie, 600 ton stali typu corten i drzewa dębowego, 12 poziomów i 650 metrów rampy. Tak w liczbach można opisać Skovtårnet. Co więcej, wieża została zaprojektowana z myślą o Matce Naturze, żadne drzewo nie zostało wycięte podczas budowy , a w sercu wieży jest też miejsce na rosnące w niej drzewo. Jeśli nie spotkaliście się z terminem Silwoterapii ( terapia lasem) to Skovtårnet może Wam taką terapię zafundować. Ze szczytu, przy dobrej pogodzie, możecie dostrzec w oddali Turning Torso w szwedzkim Malmö oraz kopenhaski Bella Sky i Ørested Værket. Skovtårnet to jedna z największych i najciekawszych atrakcji duńskich i jeśli macie okazję to koniecznie odwiedźcie to miejsce.
FAXE KALKBRUD
Czy ktoś z Was by pomyślał, że w Danii można zobaczyć takie cuda? Szmaragdowa, turkusowa woda i krystalicznie biały wapień to bardzo zgrana kompozycja kolorystyczna, a efekt nieziemski! Faxe Kalkbrud, bo tak nazywa się to miejsce, to największe otwarte wykopalisko wapienia w całej Skandynawii. Dość spore oczka wodne zachwycają swoimi intensywnymi kolorami, w szczególności latem, kiedy słońce wędruje wysoko po niebie i rzuca swe promienie na taflę wody.
Obok wykopaliska znajduje się platforma obserwacyjna i niewielkie, lecz ciekawe Muzeum Geologiczne opowiadające historię powstania Danii i Skandynawii. Cały obszar wykopaliska jest dostępny do zwiedzania na własna odpowiedzialność, także należy pamiętać o zachowaniu środków ostrożności.
RUBJERG KNUD
Rubjerg Knud to największa wydma w całej Danii. Jest na tyle duża, że wspinaczka po niej to nie lada wyzwanie. Wydma leży na północno – zachodnim wybrzeżu Jutlandii i jest jedną z największych atrakcji tego regionu. Właśnie w tym miejscu, nachylenie klifu sprawia, że działanie wiatru jest na tyle silne, iż potrafi transportować duże ilości piasku nawet do 60 metrów na klifem i w głąb lądu Na szczycie zobaczyć można starą latarnię, którą z czasem częściowo zasypał piasek, a w ostatnich latach groziło jej obsunięcie się do morza. W 2019 roku podjęto próby odkopania latarni i przesunięcia jej w głąb wydmy. W dzień przedsięwzięcia postępy nadawano na całą Danię i wszyscy z zaciekawieniem śledzili efekty pracy inżynierów. Dziś latarnia znajduje się w bezpiecznym miejscu i nadal jest znakiem szczególnym tej wydmy. Cały proces transportowania latarni można zobaczyć w 3 minutowym timelapsie.