Gdzie studiować język fiński?

Finlandia  Języki

Znaczna większość osób zainteresowanych Finlandią w końcu zadaje sobie to pytanie: gdzie studiować język fiński? Przygląda się temu Adam Sandach z Kolektywu Tłumaczy Literatury Fińskiej KIRJA.

Rozpoczynając kolejny tydzień fiński, chcielibyśmy napisać, gdzie i jak można nauczyć się fińskiego. Wiele osób, które chciałoby poznać język, pouczyć się go w wolnym czasie, sięga po korepetycje, szukając korepetytorów na różnych portalach. Czasem w większych miastach znajdzie się też szkoła językowa, która w ofercie ma nauczanie fińskiego. Ale są też pasjonaci, którzy chcą językowi i kulturze poświęcić więcej czasu, chcą go bardziej zgłębić. Takie osoby decydują się na studia. A studia filologiczne to nie tylko nauka języka, ale także poznawanie literatury, historii kręgu kulturowego oraz podstaw translatologii.

19. marca w Finlandii obchodzony jest Dzień Równości i Dzień Minny Canth. Życzymy Wam wszystkiego najlepszego z tej…

Opublikowany przez Kolektyw Tłumaczy Literatury Fińskiej KIRJA Czwartek, 19 marca 2020

Gdzie studiować język fiński?

Do wyboru jest kilka miejsc w różnych miastach w Polsce.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Poznań to najstarszy ośrodek naukowy, w którym można studiować fiński. Filologię założono tutaj bowiem w 1975 roku. Obecnie nabór na studia przeprowadzany jest co 2 lata i akurat przypada w tym roku. Przy filologii działa koło naukowe Grupa Sympatyków Finlandii Pohjola.

Informacje

Rekrutacja

Uniwersytet Warszawski

Stołeczny uniwersytet otworzył kierunek filologii fińskiej w roku 2007. Od tego czasu filologia fińska rozwija się tam bardzo prężnie. Warszawscy studenci również posiadają swoje koło naukowe – Koło Naukowe Fennistów Majakka.

Informacje

Rekrutacja

Uniwersytet Gdański

Najmłodszy ośrodek fennistyki znajduje się w Gdańsku, w 2015 roku w ramach kierunku Skandynawistyka utworzono specjalizację z językiem fińskim. Rekrutacja podobnie jak w Poznaniu odbywa się co dwa lata.
Możecie przeczytać wywiad ze studentką gdańskiej filologii.

Rekrutacja

Każda z ww. placówek ma przynajmniej jednego native speakera, bez takich wykładowców bowiem ciężko by było nauczyć się żywego języka.

Gdzie studiować język fiński? W Finlandii!

Warto też wspomnieć, że rząd fiński bardzo wspiera studentów języka fińskiego, organizując i dofinansowując kursy letnie, udzielając stypendiów na wyjazdy do Finlandii w celu napisania pracy magisterskiej czy odbycia praktyk. Ja sam skorzystałem z chyba wszystkich możliwości – byłem dwa razy na kursach letnich, pracowałem trzy miesiące w muzeum sztuki w małej miejscowości w sercu Finlandii oraz pół roku studiowałem z Finami język fiński na Uniwersytecie w Oulu. Tam też miałem możliwość uczestnictwa w kursie na temat dialektów fińskich czy uczenia się języka samskiego.

Ale nie trzeba być studentem filologii, by wyjechać na kurs do Finlandii. Wiele uniwersytetów ma w swojej ofercie kursy języka fińskiego na różnym poziomie. Ale o tym napiszemy w innym poście.

Leave a reply