Język farerski – podstawowe informacje i quiz!

Języki  Quiz  Wyspy Owcze

Język farerski – po co się go w ogóle uczyć? Kinga Eysturland przygotowała dla Was wprowadzenie do języka farerskiego oraz mały quiz. W teście sprawdzicie swoją wiedzę o Wyspach Owczych i z języka farerskiego.

Choć język farerski jest stosunkowo mały (mówi nim około 72 tysiące osób), w obrębie Wysp Owczych istnieje wiele dialektów. Najbardziej wyróżnia się suðuroyarmál z wyspy Suðuroy, który dzieli się na gwary! Brzmi ciekawie? Zapoznaj się z 12 faktami na temat języka farerskiego!

Język farerski – 12 faktów

Język farerski – do czego może się przydać?

Choć farerski jest językiem niszowym, jego znajomość bezsprzecznie ułatwia życie na Wyspach Owczych. Jest to język codziennego użytku dla ponad 90% mieszkańców archipelagu i to właśnie w tym języku przebiega większość aktywności. Zaznajomienie się z farerskim na poziomie chociażby podstawowym, skutecznie wspomoże integrację w społeczeństwie, nawiązanie relacji z autochtonami oraz da dostęp do lokalnej kultury. Choć na Wyspach Owczych można spokojnie funkcjonować posługując się tylko językiem duńskim lub angielskim, bez farerskiego trudno poczuć się realną częścią farerskiego społeczeństwa. Farerski z pewnością może przydać się osobom prowadzącym naukowe prace badawcze nad sagami, farerską literaturą czy gramatyką. Niektórzy uczą się farerskiego bez specjalnej motywacji, odnajdując piękno w samym języku i jego dźwięcznej melodii.

Język farerski – gdzie się go uczyć?

🌏 INTERNET

 Faroese Online
“Faroese Online” to darmowa strona oferująca kurs na poziomie podstawowym –

 Memrise
na platformie “Memrise” znajdziemy 18 modułów przedstawiających farerskie słówka i zwroty wraz z wymową –

 Sprotin
Na stronie wydawnictwa Sprotin, w zakładce Netorðabøkur, znajdziemy wiele słowników farerskich w różnych konfiguracjach językowych.

📖 PODRĘCZNIKI
 Podręcznik J.Adamsa i H.Petersena “Faroese: A language course for beginners”
Podręcznik można kupić w księgarniach na Wyspach Owczych lub wysyłkowo w księgarniach online. Jest też dostępna wersja w formacie PDF.
 Podręczniki autorstwa Bergljót av Skarði pt.”VÆLKOMIN. Føroyskt sum fremmandmál”. Aktualnie dostępne są 2 części publikacji.
 Płyta CD “Eurotalk” z farerskim dla początkujących do kupienia na platformie Amazon.
 Faroe Islands Translate
Wiele przypadkowych, aczkolwiek przydatnych i ciekawych zwrotów można znaleźć (i usłyszeć) na https://www.faroeislandstranslate.com/#!/ Są one owocem viralowej kampanii “Faroe Islands Translate”.

Język farerski – sprawdź się!