Nauka fińskiego – przydatne materiały, cz. 2

Finlandia  Języki

W ramach Tygodnia Fińskiego prezentujemy kolejne zestawienie ciekawych materiałów do nauki tego języka. Tym razem wybrałyśmy tytuły skierowane przede wszystkim do osób, które mają już opanowane podstawy i chciałyby kontynuować naukę na wyższych poziomach. Nauka fińskiego może być łatwa i ciekawa!

Jeżeli jeszcze nie czytałeś pierwszej części, koniecznie zajrzyj do poprzedniego artykułu – Nauka języka fińskiego – przydatne materiały cz. 1.

PODRĘCZNIKI, SŁOWNIKI, KSIĄŻKI

Susanna Hart „Suomea paremmin”

Pozycja dla znających już podstawy języka, chcących poszerzyć zasób słownictwa oraz umiejętności komunikacji w codziennych sytuacjach. Zawiera ćwiczenia opartych na krótkich tekstach o różnorodnej tematyce. Plusem jest dużym udział języka potocznego. Wiele z nich nadaje się do samodzielnej nauki, ponieważ na końcu książki znajduje się klucz do zadań zamkniętych oraz, w przypadku zadań otwartych, propozycje wypowiedzi.

Tytuł nie znajduje się w bieżącej ofercie wydawcy, bywa dostępny w fińskich księgarniach internetowych.

Maarit Berg i Leena Silfverberg „Kato hei. Puhekieleen alkeet

Nauka fińskiego z tej książki skupiać się będzie wyłącznie na zagadnieniach związanych z językiem mówionym. Gramatyka, składnia, słownictwo, a także fonetyka omówione są w sposób wyczerpujący, a jednocześnie bardzo przystępny, wprowadzając czytelnika w arkana fińskiej kultury komunikacji. Stanowi świetne uzupełnienie nauki opartej o klasyczne podręczniki. Do ćwiczeń z zakresu fonetyki niezbędny jest materiał dźwiękowy stanowiący osobną pozycję wydawniczą.

Outi Lauhakangas „Svengaa kuin hirvi. Sanontojen kootut selitykset”

Jest to zbiór popularnych powiedzeń oraz związków frazeologicznych ze zwięzłymi wyjaśnieniami ich znaczenia oraz pochodzenia. W wielu przypadkach podane są także odpowiedniki w innych językach. Zawartość została uszeregowana tematycznie, obejmując zarówno biblijne frazeologizmy jak i wypowiedzi znanych Finów, które na stałe weszły do mowy ich rodaków.

Vesa Jarva i Timo Nurmi „Oikeeta suomee. Suomen puhekielen sanakirja”

Słownik skupiający się na mówionej wersji języka fińskiego, stanowiący świetne wsparcie w zrozumieniu słownictwa, jakim na co dzień posługują się Finowie. Wyjaśnienia poszczególnych haseł poparte są przykładami użycia oraz innymi wariantami. Dodatkowo podane są informacje w języku angielskim w formie słów-kluczy lub informacji na temat stylu lub rejestru, do którego należy dane hasło, co stanowi duże ułatwienie dla mniej zaawansowanych użytkowników. Zawartość poprzedza wstęp omawiający najważniejsze cechy języka mówionego oraz różnice między językiem mówionym a pisanym.

Marja-Liisa Saunela „Samalla kartalla“ 1-3

Jedna z najnowszych publikacji dzięki której nauka fińskiego będzie łatwiejsza. Dwie pierwsze części zawierają liczne teksty z listami słówek, testy na rozumienie czytanego tekstu oraz otwarte zadania będące świetną bazą do dyskusji. Teksty są aktualne i bardzo ciekawie napisane. Trzecia część serii zawiera ćwiczenia leksykalno-gramatyczne, może być używana jako uzupełnienie dwóch pierwszych części lub odrębny podręcznik do ćwiczenia fińskiej gramatyki oraz słownictwa. Seria zawiera klucz z rozwiązaniami do testów i krótkich zadań, ale nie do zadań otwartych.

Marja-Liisa Saunela „Elämänmenoa“

Kolejny godny polecenia podręcznik Marji-Liisy Sauneli. Książka zawiera ponad 30 tekstów, które służą trenowaniu konkretnego zagadnienia gramatycznego i są „naszpikowane” formami gramatycznymi. Brzmi jak najnudniejszy podręcznik na świecie? Otóż nie jest! Autorka napisała bardzo ciekawe i aktualne teksty, które rozśmieszają, wzruszają i skłaniają do przemyśleń. A gramatyka jest bardzo dobrze ukryta 🙂 Do każdego tekstu lista słówek oraz test. Na końcu książki porcja dodatkowych ćwiczeń oraz odpowiedzi do zadań.

Kristiina Kuparinen i Terhi Tapaninen „Oma suomi 1” i „Oma suomi 2”

Seria podręczników najnowszej generacji. Zaletami „Oma suomi” jest przejrzysty rozkład materiału, logicznie zaprezentowana gramatyka, autentyczne teksty i dialogi. Minusem jest brak odpowiedzi do zadań. Z podręcznika najlepiej korzystać razem z nauczycielem. Nagrania do podręcznika są osobną pozycją wydawniczą.

Pirkko Muikku-Werner, Jarmo Harri Jantunen i Ossi Kokko “Suurella sydämellä ihan sikana. Suomen kielen kuvaileva fraasikirja”

Słownik frazeologiczny dla uczących się fińskiego. Każde hasło wyjaśnione jest prostym językiem oraz zawiera kilka przykładów użycia frazeologizmu. Na końcu słownika wykaz haseł, który ułatwia wyszukiwanie.

STRONY INTERNETOWE

Suomika.pl – strona internetowa prowadzona przez Monikę Kociubę, stanowiąca obecnie najbogatsze polskojęzyczne źródło materiałów do nauki języka fińskiego. Autorka, z wykształcenia pedagog i germanistka, z powodzeniem przełożyła swoje doświadczenia w uczeniu się i nauczaniu języków na przejrzyste materiały do nauki fińskiego. Z jej kursów online oraz ebooków można korzystać zarówno samodzielnie, jak i z pomocą nauczyciela. Dotychczas stworzone przez nią publikacje przeznaczone są przede wszystkim dla rozpoczynających naukę fińskiego.

Selkosanomat.fi – codzienne wiadomości z Finlandii i ze świata napisane prostym językiem, selkokieli. Polecamy artykuły z piktogramami (selkosanomat kuvilla)!

Selkokeskus.fi – portal o materiałach napisanych prostym językiem fińskim, selkokieli. Na portalu można znaleźć linki do książek napisanych w selkokieli, udostępnionych nieodpłatnie w internecie (https://selkokeskus.fi/selkokieli/selkokieliset-julkaisut/ilmaiset-verkkokirjat/)

Autorki: Małgorzata Szczypka-van Heeswijk, Natalia Nordling

5 882 komentarze

Leave a reply