Norweskie słowa brzmiące zabawnie w angielskim

Języki  Norwegia

Też tak macie, że patrząc na teksty w kompletnie nieznanym dla Was języku doszukujecie się słów i znaczeń, które w jakiś sposób brzmią, albo wyglądają znajomo? Dzisiaj bierzemy pod lupę kilkanaście norweskich słów, które mogą wywołać uśmiech na twarzy osób angielskojęzycznych. Jeśli dotrwacie do końca, czeka na Was niespodzianka! 🙂

SKAUT

Po angielsku harcerz. Po norwesku słowo skaut oznacza chustkę, którą możecie nosić na przykład na głowie.

DRESS

To słowo w niektórych kontekstach brzmi zabawnie również dla Polaków. W Wielkiej Brytanii czy USA w dress ubierze się raczej kobieta, w Norwegii jednak strój ten częściej zakładają mężczyźni. Dress w języku norweskim oznacza garnitur.

I LIKE MÅTE

Na zapis tego wyrażenia patrzy osoba, która nigdy nie uczyła się języka norweskiego, za to zna angielski i bez zastanowienia – z pominięciem å – czyta I like mate czyli… Lubię kumpla. Po norwesku, to krótkie zdanie przeczytamy [i lige mode], a oznacza ono Wzajemnie!

  • Ha en fin dag! – Miłego dnia!
  • I like måte. – Wzajemnie!

SKY 

Kojarzy wam się z błękitem tuż nad głową i leniwie płynącymi po nim chmurkami? Owszem, sky to po angielsku niebo. Jednak w języku norweskim słówko to odnosi się do cech człowieka i oznacza nieśmiały.

TYPE

Jedno ze znaczeń tego słowa po angielsku pokrywa się ze znaczeniem norweskim, a także polskim. Type to po prostu rodzaj, typ. Na przykład rodzaj gry, w którą lubimy grać. Dlaczego więc to słowo znalazło się w zestawieniu? Dlatego, że w norweskim type używamy także w mowie potocznej i możemy tak określić mężczyznę – facet, typek.

  • Pål er typen hennes. – Pål jest jej facetem.

PIKE

Co łączy rybę i dziecko? Nie, nie chodzi o to, że “Dzieci i ryby głosu nie mają”. Chodzi nam o słowo pike! Po angielsku szczupak, natomiast w norweskim to po prostu dziewczynka lub młoda dziewczyna.

HI

Czy to słowo może oznaczać cokolwiek innego, niż zwykłe cześć? Owszem, może! 🙂 W Norwegii każdy szanujący się niedźwiedź, borsuk i lis ma swoją hi, a więc norę.

ASK 

Ask to jedno z najczęściej używanych słów w języku angielskim. W norweskim – zdecydowanie rzadziej. No chyba, że ktoś zawodowo lub bobbystycznie zajmuje się dendrologią. Norweskie słowo ask oznacza jesion.

FAT

Nie mów Norwegowi, że jest zbyt fat! Angielskie znaczenie – gruby, tłusty nie ma nic wspólnego ze znaczeniem tego słowa w języku norweskim. No chyba że… pośrednio jedzenie. Norweskie słowo fat oznacza rodzaj naczynia, półmisek.

ROMAN

Roman brzmi dla Polaków zabawnie zarówno w języku angielskim, jak i norweskim. Każdy zna przecież jakiegoś Romana! 🙂 Brytyjczyk jednak użyje tego słowa, gdy będzie opowiadał o wspaniałej historii Cesarstwa Rzymskiego (The Roman Empire). Roman to po angielsku rzymski, po norwesku zaś jest to rzeczownik oznaczający powieść.

FØKK

Jeśli pomyślałeś teraz, że słowo to oznacza dokładnie to samo, co angielskie fuck… masz rację! To swoiste przysposobienie angielskiego słowa, do norweskiego systemu zapisu dźwięków. 🙂

TEXAS

Texas to Texas – jeden ze stanów w USA, zero filozofii. 🙂 Jednak postanowiłam umieścić Texas w zestawieniu, ponieważ używa się go w norweskim wyrażeniu: Det er helt Texas!It’s crazy! Trochę podobne, do naszego polskiego Ale Meksyk! 🙂

NIESPODZIANKA!

Ten wpis powstał we współpracy z niezwykłą szkołą języka angielskiego – Talkersi. Ostatnio wydali świetne kursy w formie video! Dostaniecie 25% RABATU na każdy kurs wpisując hasło: ENGLISHTALKING. Polecamy! 🙂

Norweskie słowa / Źródło: https://www.facebook.com/talkersi/

Leave a reply