Żyj po norwesku. Żyj koselig.

Norwegia

Norweskie słowo koselig oznacza to samo co duńskie hygge i szwedzkie mys. Choć nie ma ono swojego dokładnego polskiego odpowiednika, to najłatwiej będzie je przetłumaczyć jako miły bądź przytulny. Jest jednym z najczęstszych, jeśli nie najczęściej używanym słowem w Norwegii. Jeśli znajdziesz się w sytuacji, gdy nie wiesz co powiedzieć, to zawsze możesz użyć określenia koselig.

Kos oznacza zarówno miłe spędzenie czasu z przyjaciółmi, jak też może wskazywać na miłe spędzenie czasu w samotności. Możemy się umówić z koleżankami na wspólne oglądanie filmu, rozmowy przy winku. Albo też mogę z córką wybrać się do kina, czy z rodziną do restauracji i spędzić koselig czas. Mogę też sama posiedzieć w domu, zająć się tym, co lubię.

Koselig, czyli co?

A to wszystko dlatego, że wyraz koselig oznacza coś, co sprawia nam przyjemność w życiu. Przy używaniu tego słowa tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń i dla każdego może oznaczać coś innego. Może być to leżenie na plaży, czytanie książki, a nawet praca, jeśli ją lubimy. W piątek mamy w pracy fredagkos, tj. piątkowy kos kiedy robimy zrzutkę. Kupujemy sobie lody i orzeszki i w czasie przerwy na lunch sobie dogadzamy. Z kolei u męża w pracy w piątek pracownicy sami sobie pieką gofry, a potem jedzą je podczas lunchu. Również na norweskich chipsach widnieje napis fredagskos, czyli są one przeznaczone na piątkowy wieczór. Aby sobie umilić czas, jedząc chipsy, czy to w towarzystwie czy samemu, oglądając film, czytając książkę czy też rozmawiając z przyjaciółmi.

Słowo-klucz do zadomowienia się w Norwegii

Jeżeli mieszkasz lub zamierzasz zamieszkać w Norwegii, dobrze jest zrozumieć, co to jest koselig i jak bardzo jest to ważne dla lokalnych mieszkańców. Długa zima, polarne noce i dnie, surowy klimat – trudno byłoby to wszystko przeżyć bez takiego słowa. Zwłaszcza kose seg i mørketiden jest tutaj bardzo popularne i ważne. Gdy jest ciemno za oknem, a my w domu czy pod hytta siadamy pod kocykiem, ogień pali się w kominku, dookoła świece… My słuchamy muzyki, prowadzimy rozmowy, gramy w szachy, czy też czytamy dobry kryminał. Norweskie określenie słowa w tłumaczeniu na polski znaczy dosłownie ”przytulny”, „wygodny”, „komfortowy”, „miły”, „ciepły“, ale takie tłumaczenie nie oddaje wszystkich aspektów określenia koselig. Gdy poprosiłam córkę, by wyjaśniła co znaczy koselig odpowiedziała hyggelig. Słowo to nie jest łatwe do przetłumaczenia i wyjaśnienia tym, którzy nie mieszkają w Norwegii, a nawet i Ci rodowici Norwegowie mają trudności z wyjaśnieniem tego pojęcia, bo obejmuje ono tak wiele. Koselig może być cokolwiek: sweter, dom, rozmowa, nastrój, kolacja lub przyjęcie.

 

 

Co możemy określić słowem koselig?

Przedmiot, osobę lub klimatu, które pozwala odczuć wewnętrzne ciepło, kiedy wszystko jest proste i wygodne. Stworzenie atmosfery nie jest wcale trudne. Koselig wieczór kojarzy się ze świecami, dobrym jedzeniem, przyjemną dla ucha muzyką, miłą rozmową i świetnym towarzystwem, w którym miło, wspólnie spędzamy czas. Wydawać się może, że wszystko w Norwegii może być koselig. Na przykład miś tj. kosedyr, kocyk dziecka, tj. koseteppe, koselig miejsce, takie jak pokój, dom, koselig zdjęcie, koselig jet spotkać kogoś, koselig weekend.

Atmosfera jest ważna!

Tworzenie atmosfery dla Norwegów jest ważne nie tylko zimą, ale także latem. Robią to w sposób bardzo naturalny, bo już dzieci przedszkolne wiedzą, co oznacza to słowo. Pamiętam, kiedy moja kilkuletnia wtedy córka pytała mama, zrobimy sobie koselig? I miała wtedy na myśli sok albo kakao, kocyk i film dla dzieci w mamy towarzystwie. Mówi się, że w kulturze norweskiej nie wyraża się tak otwarcie uczuć, dlatego Norwedzy stworzyli jedno słowo obejmujące miłość, przyjaźń, komfort i poczucie zaufania w jednym. A ja osobiście bardzo to słowo lubię.

 

Tak więc jak widać całe życie w Norwegii kręci się wokół kos. Myślę, że w Polsce również przydałoby się wprowadzić trochę koselig nastroju! Zwłaszcza od święta, czy też w piątkowe popołudnie, podczas spotkań towarzyskich, a taki niewinny fredagskos na koniec tygodnia pracy czasem może zdziałać cuda.

11 komentarzy

Leave a reply