Smørrebrød. Jeden z największych duńskich klasyków jest tak głęboko zakorzeniony w żołądkach Duńczyków, że ani rusz!
Iga Faurholt Jensen
Via Skandynawia
Te popularne kanapki obładowane obkładem różnego rodzaju, stały się sztuką kulinarną. Sklepiki i delikatesy sprzedające smørrebrød prześcigają się w tym, kto zrobi najwyższe i najpiękniejsze kanapki. Im kanapka wyższa, tym lepsza.
Smørrebrød, czyli „otwarta kanapka”. Czym jest i z czym to się je?
Na próżno szukać tu kawałka chleba ukrytego pod stertą sałaty, panierowanego filetu z ryby, pomidora i ogórka, krewetek, kawioru, plasterka cytryny i remulady ( popularny „stjerneskud”- spadająca gwiazda). Zapomnij też o wygodnym usadowieniu się na kanapie z kawałkiem smørrebrød w ręku, gdyż do tego należy podchodzić z nożem i widelcem!
Kiedy to się zaczęło?
Smørrebrød został wynaleziony w latach 80’ XIX w. Od tamtego czasu Kopenhaga wzbogaciła się o małe restauracje serwujące kanapki, przede wszystkim w porze lunchu, ale również obiadu. Restauracja Nimb znajdująca się w znanym parku rozrywki Tivoli, jest w posiadaniu najstarszej karty menu ze smørrebrød z 1883r. Można by stwierdzić, że ilu Duńczyków, tyle odmian kanapek. Jedno jest pewne. Bedąc w Danii nie możesz przejść obok nich obojętnie. Jest to absolutny „must” na liście kulinarnej.
Smørrebrød – którą wybrać?
A Jeśli kiedykolwiek rzucisz się w wir robienia „otwartych kanapek”, polecamy Tobie trzy najpopularniejsze warianty:
Kartoffelmad – kawałek ciemnego pieczywa, ugotowane ziemniaki pokrojone w plasterki, plasterek usmażonego uprzednio boczku, majonez, szczypiorek i czerwona cebula.
Æggemad – ciemne pieczywo, ugotowane jajka pokrojone w plasterki, ugotowane i obrane krewetki, majonez, kawior, pomidor, ogórek
Leverpostejmad – pasztet, usmażony plasterek boczku i usmażone pieczarki Velbekomme! Smacznego!